Somelijer je obučen i obrazovan vinski profesionalac, koji obično radi u luksuznom ili finom restoranu. Somelijeri su odgovorni za svaki aspekt vinske usluge, počevši od kreiranja vinske karte u restoranu i završavajući uslugom na spratu do posjetitelja restorana. Uz ovaj vodič moći ćete da uđete u svet vina i da ga doživite kao pravi profesionalac.
Kako da testirate vino kao somelijer
Poznavanje principa vina omogućava potrošaču da poveća svoje zadovoljstvo prilikom degustacije vina. U nastavku teksta je kratak vodič kako da degustirate vino kao pravi somelijer.
Uputstvo
- Izgled vina: Napunite 1/4 velike čaše vina. Na jakom svetlu, na beloj pozadini, nagnite čašu za 45 stepeni i pregledajte vino. Obratite pažnju da li je vedro ili oblačno, jarke boje ili mutno i da li ima taloga. Obratite pažnju na boju, uključujući da li je konzistentna ili se menja ili raspršuje na obodu.
- Miris ("Nos"):Napunite 1/4 čaše, zavrtite vino u čaši (pokrivajući čašu jednom rukom da biste koncentrisali aromu, ako želite), i sa nosom koji nije pristrasan u pogledu hrane, parfema ili drugih mirisa, uzmite dugo, duboko dašak vina. Potražite voće, minerale, začine, povrće, zemlju, drvo i druge vrste aroma.
- Ukus:Uzmite veliku količinu vina u usta i pomerajte je po svakoj površini. Držite vino u ustima i pomerajte vazduh i unutra i van. Ostavljajući po strani arome koje ste primetili u fazi „mirisa“, pokušajte da primetite da li je vino slatko, kiselo, ili gorko po ukusu – i u kojoj meri primetite toplotu (od alkohola), sušenje i trenje u ustima (od tanina), i salivacija ili nakupljanje (od kiseline).
- Aftertaste:Nakon što ste pomirisali i probali vino, progutajte ga i posmatrajte šta se dalje dešava. Primećujete li nove ukuse ili arome? Da li je naknadni ukus prijatan ili loš? Da li alkohol izaziva vruće, grubo iskustvo - ili se jedva može otkriti? Koliko dugo arome ostaju u ustima i nosu? Ovo je "finiš" vina.